آدرس ایمیل : رمز عبور : رمز عبورم را فراموش كرده ام ؟ جهت عضویت در سایت کلیک نمائید
Professional Website Development Services, Web hosting,  Domain Registration
IRIran Network Inc
امروز سه شنبه  ۲۵ تير ۱۳۹۸


آشنايي با Symbian سيستم عامل ويژه تجهيزات موبايل
[ ۱۳۸۶/۷/۶ ] Print

مقالات » تلفن همراه » آشنايي با Symbian سيستم عامل ويژه تجهيزات موبايل


تجهيزات موبايل بويژه تلفنهاي همراه از مزاياي ويژه اي برخوردارند براي نمونه از کوچکترين رايانه ها کوچکترند، پيچيدگي کمتري دارند و از آنجايي که يکپارچگي بيشتري در ساختار خود دارند، کمتر دچار مشکلات نرم افزاري مي شوند. به همين علت ممکن است تا چند سال ديگر به يک رايانه کامل با قابليت هاي خاص تبديل شوند. Symbian سيستم عاملي است که بسياري از شرکتهاي سازنده گوشي هاي تلفن همراه آن به عنوان برنامه استفاده مي کنند.

بيشترين گوشيهاي تلفن همراه که در ايران از آنها استفاده مي شود نيز داراي سيستم عامل سيمبيان هستند.اين سيستم عامل به وسيله شرکت انگليسي Symbian و براي تجهيزات سيار طراحي شده است. برنامه هاي مختلفي براساس سيمبيان طراحي شده است. انعطاف پذيري اين سيستم به آن امکان مي دهد روي انواع گسترده اي از تجهيزات موبايل قابل اجرا باشد.
 
بزرگترين ويژگي اش، طراحي آن براي تجهيزات کوچک دستي با منابع محدود است که مي تواند ماهها و سالها روي آن اجرا شود. برنامه نويسي سيمبيان ، رويدادگراست و CPU زماني که برنامه هاي کاربردي به طور مستقيم با رويدادي ارتباطي نداشته باشد، خاموش مي شود. چنانچه از اين روشها بخوبي استفاده شود، مدت کارکرد باتري نيز افزايش پيدا مي کند. اين سيستم عامل ساختار 22 بيتي دارد که با امکان مديريت همزمان چند برنامه براي تجهيزات سيار طراحي شده است.

در پايين ترين سطح اين سيستم عامل، اجزاي اصلي قرار دارند که شامل هسته و کتابخانه کاربر است که درخواست مختلف از هسته به وسيله برنامه هاي کاربردي را امکان پذير مي کند.
در سطح دوم اين سيستم عامل مجموعه اي از کتابخانه ها قرار دارند که وظايف متعددي مانند تغيير شکل و اندازه فونتها، کار با بانک اطلاعاتي و فايلهاي اطلاعاتي را به عهده دارد. در اين سيستم عامل براي انتقال اطلاعات در برد کوتاه از امکانات ديگري مانند بلوتوث ، پايانه USB و IrDA استفاده شده است.

سيمبيان نيز از حمله ويروس هاي مختلف در امان نبوده است. اين ويروس ها به طور معمول از طريق بلوتوث منتقل مي شوند و با استفاده از روشهايي مانند پرسش از کاربر براي نصب يک نرم افزار که بيشتر با يک هشدار براي لزوم نصب آن همراه است خود را به سيستم کاربر منتقل مي کند. سيمبيان 9.5 ، از مدل پيشرفته اي براي اين گونه ويروس ها استفاده مي کند. در اين روش حتي اگر نرم افزاري روي سيستم نصب شده باشد، بدون امضاي ديجيتالي، قابليت آسيب زدن به سيستم، مانند دسترسي به اطلاعات کاربر را نخواهد داشت. توسعه دهندگان نرم افزارهاي اين سيستم عامل مي توانند نرم افزارهاي خود به وسيله برنامه اصلي اين سيستم عامل را تاييد کنند که در اين صورت نرم افزار به عنوان يک برنامه مجازي روي دستگاه نصب مي شود.
 
زماني که برنامه کاربردي روي گوشي خود نصب مي کنيد، جزييات آن مانند نام نرم افزار و سازنده آن نمايش داده مي شود. با استفاده از اين اطلاعات مي توان از نصب برنامه هايي که ماهيت آنها مشخص نيست، خودداري کرد، همچنين هنگام اتصال به اينترنت يا شبکه هاي ديگر، مي توان از نرم افزارهاي امنيتي ديگر نيز استفاده کرد.براي نمونه شرکت سيمانتک ، سازنده نرم افزارهاي امنيتي ، آنتي ويروس و فايروال ويژه اي براي گوشي هاي سري 60 و 80 نوکيا طراحي کرده است.
 
سيمبيان نرم افزاري است که منبع کدهاي آن براي عموم نيست، بلکه منابع کدهاي اين نرم افزار تنها در اختيار شرکاي اين شرکت و شرکتهاي سازنده گوشي هاي تلفن همراه قرار داده شده است.

 


منبع : Symbian OS


مقالات » تلفن همراه » آشنايي با Symbian سيستم عامل ويژه تجهيزات موبايل


پر بیننده‌ترین مقالات مرتبط با تلفن همراه
12 توصيه براي کاهش تماس با امواج موبايل [ ۱۳۸۹/۱۰/۲۱ ]
در حال حاضر در جهان حدود 9/1 ميليارد نفر از تلفن همراه استفاده مي‌کنند و اين آمار در آمريکا فقط به 220 ميليون نفر مي‌رسد. تصورش را بکنيد ما در چه دنيايي از امواج تلفن‌هاي همراه زندگي مي‌کنيم. پژوهشگران دانشگاه صنعتي اميرکبير به تازگي با هدف بررسي خطرات احتمالي امواج الکترومغناطيسي تلفن همراه، آثار اين امواج بر بافت‌هاي مغز و جمجمه‌ را مدل‌سازي کرده‌اند.... متن کامل

نگاهي به قابليت و معايب گوشي‌هاي دو سيم‌كارته‌ي موجود در بازار ايران [ ۱۳۸۶/۷/۲۹ ]
استفاده از گوشي‌هايي با قابليت كاربرد دو سيم‌كارت امكاني است كه در نگاه اول براي آنانكه با مشاغلي با ارتباطات بسيار و يا براي تجار و مديران جذاب و به‌صرفه به‌نظر رسيده و ممكن است مورد استقبال واقع شود...متن کامل

آشنايي با Symbian سيستم عامل ويژه تجهيزات موبايل [ ۱۳۸۶/۷/۶ ]
طراحان و توسعه دهندگان سيستم هاي عامل و نرم افزارهاي ويژه تجهيزات موبايلي هر روز بيش از پيش ، از ظرفيت بالاي اين تجهيزات استفاده مي کنند. متن کاملتلفن فروش : ۶۶۷۱۳۷۵۱
۶۶۷۱۴۶۸۱

ساعت پاسخ گویی تلفنی : ۹ الی ۱۷

صفحه اصلی | ثبت دامنه | ميزباني وب | طراحی وب | تجارت الكترونيك | تماس با ما | درباره ما

Copyright © 2005-2019 IRIran, All rights reserved world wide.

پایگاه جامع خبری آی آر ایران