آدرس ایمیل : رمز عبور : رمز عبورم را فراموش كرده ام ؟ جهت عضویت در سایت کلیک نمائید
Professional Website Development Services, Web hosting,  Domain Registration
IRIran Network Inc
امروز چهارشنبه  ۲۹ خرداد ۱۳۹۸


اعتیاد به اینترنت، موبایل و شاپاهولیسم
[ ۱۳۸۷/۹/۳ ] Print

مقالات » اینترنت و شبکه » اعتیاد به اینترنت، موبایل و شاپاهولیسم


در قرن ۲۱ میلادی علاوه بر امراضی که عامل آن میکروب ها، ویروس ها و باکتری ها هستند بشر با بیماری هایی دست به گریبان خواهد شد که عامل آن تکنولوژی است. تا پیش از این شاید هیچ کس تصور نمی کرد که اینترنت، موبایل یا حتی خرید کردن عامل بیماری باشد اما در دنیای مدرن شاهد بروز بیماری های به اصطلاح تکنولوژیک خواهیم بود. برای مثال چین اولین کشوری خواهد بود که اعتیاد به اینترنت را یک بیماری قلمداد خواهد کرد. وزارت بهداشت چین از سال آینده پس از تکمیل تحقیقات محققان و روانشناسان چینی در مورد اعتیاد به اینترنت تمهیدات خاصی در این زمینه اتخاذ خواهد کرد. در صورت اثبات برخی موارد «اعتیاد به اینترنت» در چین یک بیماری مثل «اعتیاد به الکل» یا «اعتیاد به قمار» محسوب خواهد شد. تائوران که اولین کلینیک «اعتیاد به اینترنت» را در پکن تاسیس کرده در این باره می گوید؛«چین پیشگام تحقیقات در زمینه اعتیاد به اینترنت است. ما موسس اولین کلینیک ها برای درمان اختلالات ایجادشده به خاطر این مساله هستیم. ما به نتایج کافی رسیده ایم و آنالیزهای علمی ما هیچ نقصی ندارد.» تائو با مطالعه روی سه هزار نفر طی چهار سال به نتایج جالبی در زمینه اعتیاد به اینترنت رسیده است. چینی ها بیشترین استفاده را از اینترنت می کنند. در این کشور روزانه حدود ۲۳۵ میلیون نفر آنلاین می شوند. این در حالی است که کودکانی که توانایی ورود به اینترنت را ندارند شاهد ماجراجویی همتایان بزرگ تر خود در دنیای مجازی هستند. 
کافی نت ها در شهرهای بزرگ و حتی دهکده های دورافتاده چین مملو از مردان جوانی است که ساعت ها جلوی مانیتور می نشینند و به گشت و گذار در این فضای مجازی می پردازند. دکتر تائو اطلاعاتش را با اطلاعات کارشناسان امریکایی تطبیق داده. امریکایی ها هم هر چند در روز مدت زیادی را صرف اینترنت می کنند اما در این کشور اعتیاد به اینترنت بیماری تلقی نمی شود. از نظر تائو فردی که روزانه بیش از ۶ساعت را صرف حضور در اینترنت می کند معتاد به اینترنت قلمداد می شود. تحقیقات شرکت Inter Active Corp که یک شرکت رسانه یی اینترنتی است،حاکی است ۴۲ درصد جوانان چینی به اینترنت اعتیاد دارند این در حالی است که این رقم در امریکا تنها ۱۸ درصد است. مرکز اطلاعات چین اعلام کرده تقریباً نیمی از جمعیت آنلاین چین بین ۱۸ تا ۳۰ سال سن دارند. آمار و ارقام موسسات چینی حاکی از آن است که ۱۰ درصد کاربران جوان اینترنت از این اعتیاد در رنج هستند و در این میان ۷۰ درصد آنها مذکرند. به گفته دکتر تائو اعتیاد به اینترنت زمینه ساز مشکلات عمیق تر روحی و روانی در افراد است. تقریباً همه کودکان معتاد به اینترنت از مشکلات رفتاری در رنج هستند. این کودکان در آینده بیش از سایر همتایان خود در معرض اعتیاد به مواد مخدر هستند و ممکن است به راه های خلاف کشیده شوند. خودکشی در این افراد هم دور از انتظار نیست. اعتیاد به اینترنت علاوه بر افسردگی باعث می شود فرد در تعامل با دیگران هم دچار مشکل شود. بسیاری از معتادان به اینترنت از اختلالات خواب در رنج هستند. این افراد ارتباط خود را با خانواده و دوستان و آشنایان قطع کرده و تمام دنیای خود را به صفحه مانیتور محدود می کنند. اکثر افرادی که به اینترنت اعتیاد پیدا کرده اند با خانواده های خود مشکلات جدی دارند. برخلاف مواد مخدر اینترنت در فرد احساس وابستگی ایجاد نمی کند. دکتر تائو که در درمان ۷۰ درصد معتادان به اینترنت موفق بوده در این خصوص می گوید؛ «اعتیاد به اینترنت در حال حاضر نسبت به چند سال اخیر خیلی کمتر شده. با وجود این اکنون توجهات بسیاری به این مساله جلب شده. زمانی که من در سال ۲۰۰۵ این کلینیک را تاسیس کردم اولین نفر در چین بودم. اما در حال حاضر صدها کلینیک برای درمان اعتیاد به اینترنت در چین تاسیس شده است.»
● سایر بیماری های مدرن تنورکسیا
وابستگی غیرعادی به کرم های برنزه کننده را «تنورکسیا» می نامند. این بیماری به دلیل شباهت هایش به آنورکسیا (اختلال در خوردن غذا) این گونه نامگذاری شده است. نشانه های این بیماری با نشانه های اعتیاد به الکل و مواد مخدر شباهت های بسیاری دارد.


● شاپاهولیسم
شاپاهولیسم خرید افراطی است که ۲۰ میلیون امریکایی را تحت تاثیر قرار داده. در این مشکل افراد بدون جهت وسایلی را می خرند که هیچ وقت هم از آن استفاده نمی کنند. افرادی که به شاپاهولیسم مبتلا می شوند ممکن است حتی وسایلی که می خرند را هم از کیف خود خارج نکنند.
● نوموفوبیا
ترس از از دست دادن تلفن همراه را نوموفوبیا می گویند. ۵۳ درصد از ما این مساله را تجربه کرده ایم. از دست دادن تلفن همراه یا حتی خاموش کردن آن برای مدت کوتاهی در بسیاری از افراد ترس و اضطراب ایجاد می کند.
● اعتیاد به جراحی های پلاستیک
طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۶ صورت گرفته ۴۰ درصد از بیمارانی که از بوتاکس استفاده کرده بار دیگر برای استفاده از این دارو اقدام می کنند. اتحادیه جراحان پلاستیک بریتانیا نشانه های مبتلایان معتاد به جراحی های پلاستیک را برای جراحان پلاستیک ارسال کرده تا در صورت مراجعه این افراد از عمل کردن آنها ممانعت کنند.

منبع : پروویژن


مقالات » اینترنت و شبکه » اعتیاد به اینترنت، موبایل و شاپاهولیسم


پر بیننده‌ترین مقالات مرتبط با اینترنت و شبکه
دامنه چیست ؟ [ ۱۳۸۷/۳/۳۰ ]
دامنه در حقيقت نام وب سايت شما مي باشد كه از دو قسمت نام و پسوند تشكيل شده است. پسوندهاي بين الملي رايج عبارتند از .com ، .net و .org كه داراي مصارف عمومي مي باشند ...متن کامل

پسوندهای عمومی (gTLD) [ ۱۳۸۷/۳/۳۱ ]
اين پسوند ها كه عبارتند از.com , .net , .org براي ثبت و استفاده عموم و هر نوع كاربري مجاز (قانوني) قابل استفاده مي باشند. ثبت اين دامنه ها از طريق شركتهايي با عنوان Registrar كه توسط ICANN معتبر اعلام شده اند يا نمايندگيهاي مجاز آنها امكان پذير مي باشد. هر چند دامنه هاي فوق هر يك از اختصارهايي براي منظور خاص اقتباس گرديده اند ...متن کامل

اعتیاد به اینترنت، موبایل و شاپاهولیسم [ ۱۳۸۷/۹/۳ ]
در قرن ۲۱ میلادی علاوه بر امراضی که عامل آن میکروب ها، ویروس ها و باکتری ها هستند بشر با بیماری هایی دست به گریبان خواهد شد که عامل آن تکنولوژی است. تا پیش از این شاید هیچ کس تصور نمی کرد که اینترنت، موبایل یا حتی خرید کردن عامل بیماری باشد اما در دنیای مدرن شاهد بروز بیماری های به اصطلاح تکنولوژیک خواهیم بود. برای مثال چین اولین کشوری خواهد بود که اعتیاد به اینترنت را یک بیماری قلمداد خواهد کرد. متن کاملتلفن فروش : ۶۶۷۱۳۷۵۱
۶۶۷۱۴۶۸۱

ساعت پاسخ گویی تلفنی : ۹ الی ۱۷

صفحه اصلی | ثبت دامنه | ميزباني وب | طراحی وب | تجارت الكترونيك | تماس با ما | درباره ما

Copyright © 2005-2019 IRIran, All rights reserved world wide.

پایگاه جامع خبری آی آر ایران