آدرس ایمیل : رمز عبور : رمز عبورم را فراموش كرده ام ؟ جهت عضویت در سایت کلیک نمائید
Professional Website Development Services, Web hosting,  Domain Registration
IRIran Network Inc
امروز سه شنبه  ۲۵ تير ۱۳۹۸


اختلاف قيمت دوربین‌های عکاسی در بازارهای جهانی و داخلی
[ ۱۳۸۹/۵/۲۷ ] Print

مقالات » فناوری اطلاعات » اختلاف قيمت دوربین‌های عکاسی در بازارهای جهانی و داخلی


علاوه بر اينكه طي سال‌هاي اخير دوربين‌هاي عكاسي ديجيتال جاي نمونه‌هاي آنالوگ را گرفته‌اند و روز به روز تنوع مدل و ويژگي‌هاي تكنولوژيكي اين كالاها افزوده مي‌شود، شركت‌هاي بيشري نيز به عرضه اين كالا و ارائه خدمات پس از فروش براي دوربين‌هاي عكاسي ديجيتال مي‌پردازند، البته اين موضوع، يعني افزايش تعداد شركت‌هاي عرضه‌كننده و گارانتي‌كننده دوربين عكاسي موضوعي ناآشنا در بازار نيست و در بازار كالاهاي ديگري نظير لپ‌تاپ، دستگاه‌هاي پخش‌كننده موسيقي و... هم شاهد اين مساله هستيم، اما موضوعي كه مطرح است اختلاف شديد قيمت دوربين‌هاي عكاسي با گارانتي‌هاي مختلف است.

به عنوان مثال بين قيمت يك دوربين عكاسي ديجيتال با گارانتي نورنگار با همان دوربين با گارانتي شركت ديگري شاهد يك اختلاف 40 تا 100 و گاه 150 هزار توماني هستيم. اين موضوع تا حدودي باعث سردرگمي‌خريداران و حرف و حديث‌هايي در بازار شده است.


گروهي معتقدند علت ارائه دوربين‌هاي عكاسي با قيمت كمتر از ساير نمايندگي، عدم ارائه خدمات پس از فروش مطلوب از سوي شركتي است كه قيمت‌هاي كمتري براي دوربين‌اش در نظر گرفته‌اند و گروهي از واردات اين دوربين‌ها از مبادي غير رسمي ‌مي‌گويند. گروهي نيز برخوردي جانبدارانه نسبت به اين موضوع دارند و مي‌گويند در نظر گرفتن سود كمتر، در مقابل فروش بيشتر از دلايل ارائه كالا با قيمت كمتر توسط برخي از نمايندگي‌هاي فروش است.


به هر حال به هر دليل باشد در بازار داخلي دوربين عكاسي شاهد يك چنددستگي قيمت دائم هستيم.

چند دستگي كه اين سوال را نزد خريداران دوربين‌هاي عكاسي پيش مي‌آورد كه واقعا بايد دوربين عكاسي را از چه شركتي خريداري كنند.


علاوه بر اينها يك اختلاف قيمت 10 تا 15 درصدي بين قيمت دوربين‌هاي عكاسي در بازار داخلي و بازار جهاني وجود دارد كه اين موضوع تا حدودي به دليل مسائلي مانند حقوق گمركي و هزينه‌هاي حمل و نقل و ... براي خريداران قابل هضم است.


اختلاف قيمت بين بازار داخلي و جهاني
اختلاف قيمت كالاها بين بازار داخلي و جهاني موضوعي است كه تقريبا براي خريداران كالاهاي مختلف جا افتاده است و كمتر كسي را مي‌توان يافت كه نسبت به اين موضوع اعتراضي داشته باشد.


به بيان ساده‌تر، نمايندگي‌هاي فروش خريداران را با دلايلي مانند، پرداخت حقوق گمركي، هزينه‌هاي حمل و نقل و خدمات پس از فروش و بيمه و... راضي مي‌كنند.


اما نكته‌اي كه مطرح است اين است كه تعرفه واردات دوربين‌هاي عكاسي تنها چهار درصد است و با توجه به اين موضوع كه تعرفه واردات كالاهاي ديگري در حوزه كامپيوتر و ديجيتال در اين حد است، ولي شاهد اختلاف قيمت كمتري براي اين كالا در بازار جهاني و داخلي هستيم. فعالان بازار تنها دليل اين تفاوت قيمت را ارائه خدمات پس از فروش قوي و متمركز براي دوربين‌هاي عكاسي عنوان كرده و مي‌گويند علاوه بر اينكه اكثر شركت‌ها گارانتي تعويض دوربين را براي مشتريان خود در نظر مي‌گيرند، دوربين عكاسي را بيمه نيز مي‌كنند كه اين مستلزم پرداخت هزينه بيمه است.
البته برخي از عرضه‌كنندگان دوربين زير بار اين موضوع نمي‌روند و مي‌گويند اختلاف قيمت چنداني بين محصولات آنها در بازار داخلي و بازار‌هاي جهاني وجود ندارد. شركت بازرگاني ايران، نمايندگي فروش محصولات صوتي و تصويري سوني در ايران از دسته شركت‌هايي است كه مي‌گويد اين شركت تمام سعي خود را مي‌كند تا اختلاف زيادي بين قيمت محصولات اين برند، به ويژه دوربين‌هايش با بازار‌هاي جهاني وجود نداشته باشد.اما ساير نمايندگي‌هاي فروش دوربين‌هاي عكاسي، منكر اين اختلاف قيمت نيستند. جماعت، مسوول يكي از نمايندگي‌هاي فروش شركت نيكونگرش، عرضه‌كننده دوربين‌هاي عكاسي نيكون ميزان اختلاف قيمت دوربين‌هاي عكاسي در بازار‌هاي جهاني و داخلي را ده در صد عنوان كرد و گفت: به دليل مسائل تعرفه‌اي و هزينه‌هاي خدمات پس از فروش و بيمه دوربين‌ها با يك اختلاف ده درصدي قيمت بين دوربين‌هاي عكاسي در بازار داخلي و بازارهاي جهاني مواجه هستيم.
آفومار، نورنگار و... نيز اين موضوع را تاييد كردند.


دوربين‌هاي كانن
دوربين‌هاي كانن با نمايندگي شركت‌هاي آفوما و نور نگار در بازار داخلي عرضه مي‌شوند، ولي بنا به دلايلي قيمت دوربين‌هايي كه توسط آفومار ارائه مي‌شود با قيمت‌هايي كه توسط نور نگار ارائه مي‌شود، در حدود 50 تا 100 هزار تومان متفاوت است.

به عنوان مثال، قيمت مدل EOS-550D كه يك دوربين پرفروش در بازار داخلي است، با گارانتي نور نگار 880 هزار تومان است.

در حالي‌كه همين دوربين با گارانتي شركت آفومار با قيمت يك ميليون و 70 هزار تومان به فروش مي‌رسد، البته قيمت واقعي اين دوربين در بازارهاي جهاني 632 يورو، حدود 840 هزار تومان است. همچنين مدل EOS 50D از دوربين‌هاي حرفه‌اي خوش فروش كانن در بازار داخلي است كه با گارانتي شركت آفومار با قيمت يك ميليون و 70 هزار تومان و با گارانتي شركت نورنگار با قيمت 970 هزار تومان به فروش مي‌رسد، البته آفومار اين دوربين را همراه با يك لنز با قيمت يك ميليون و 577 هزار تومان به فروش مي‌رساند. اين دوربين همراه ساير تجهيزات اضافي با قيمت يك ميليون و 793 هزار تومان به فروش مي‌رسد. قيمت اين دوربين در بازار‌هاي جهاني نيز به طور متوسط حدود 900 تا يك هزار و 150 دلار است كه اين اختلاف قيمت به دليل همراهي دوربين با لنز بوده است.

همچنين مدل EOS 450D از دوربين‌هاي پرفروش كانن در بازار داخلي است كه با گارانتي آفومار با قيمت 621 هزار تومان به فروش مي‌رسد. اين دوربين همراه با لنز با قيمت 718 هزار تومان به فروش مي‌رسد. قيمت EOS 450D در بازارهاي جهاني نيز حدود 550 تا 624 دلار است.

مدل‌هاي IXUS 210 وixus 130 نيز از دوربين‌هاي نيمه حرفه‌اي كانن است كه در بازار داخلي با گارانتي آفومار به ترتيب با قيمت 383 هزار تومان و 297 هزار تومان به فروش مي‌رسند.
مدل ixus 210 در بازار جهاني با قيمتي حدود 195تا 272 يورو و مدل IXUS 130 با قيمتي 168 تا 186 يورو به فروش مي‌رسند.


به گفته يار محمدي، يكي از كارشناسان فروش شركت آفومار كليه دوربين‌هاي اين برند با گارانتي يكساله شركت آفومار و بيمه اين شركت به فروش مي‌رسند.


وي علت اختلاف قيمت بين دوربين‌هاي اين برند را با نمايندگي آفومار و نورنگار ارائه بيمه مخصوص شركت آفومار مي‌داند. در حالي‌كه نورنگار براي دوربين‌هايش بيمه در نظر نگرفته است، اما عمادي، مدير فروش شركت نورنگار معتقد است اين شركت سود كمتري را براي خود در نظر مي‌گيرد و درصدد است اين دوربين‌ها را با كمترين ميزان اختلاف قيمت با بازارهاي جهاني به مصرف كننده عرضه كند.


نيكون
دو شركت نيكونگرش و نورنگار نيز به عرضه دوربين‌هاي نيكون در بازار داخلي مي‌پردازند.
بر اساس اعلام جماعت، مسوول يكي از نمايندگي‌هاي فروش شركت نيكونگرش، در حال حاضر مدل D90 از دوربين‌هاي نيكون در بازار فروش خوبي دارد كه با گارانتي شركت نيكونگرش با قيمت يك ميليون و 150 هزار تومان به روش مي‌رسد.


اين دوربين با گارانتي شركت نورنگار نيز با قيمت يك ميليون و 110 هزار تومان به فروش مي‌رسد. و اما قيمت جهاني اين دوربين حدود 974 تا يك هزار و 90 دلار است.

مدل D5000 نيز از دوربين‌هاي حرفه‌اي پرفروش نيكون است كه با ضمانت شركت نيكونگرش با قيمت 790 هزار تومان و با ضمانت شركت نورنگار با قيمت 680 هزار تومان به فروش مي‌رسد. قيمت اين دوربين در بازارهاي جهاني نيز 625دلار است.


مدل P100 نيز از دوربين‌هاي نيمه‌حرفه‌اي پرفروش اين برند در بازار داخلي است كه با گارانتي نورنگار با قيمت 430 هزار تومان و با ضمانت شركت نيكونگرش با قيمت 520 هزار تومان به فروش مي‌رسد. قيمت اين دوربين در بازارهاي جهاني هم 338 دلار است.

به گفته جماعت، مسوول فروش اين شركت، دوربين‌هاي اين برند با گارانتي شركت نيكونگرش با گارانتي يكساله و بيمه تعميرات و تعويض به فروش مي‌رسد.

پاناسونيك
در بين دوربين‌هاي عكاسي ديجيتال برند پاناسونيك نيز مدل TZ10 از پرفروش‌هاي بازار معرفي شد. اين دوربين نيمه حرفه اي در بازار با قيمت 480 هزار تومان و با ضمانت شركت بانيان الكتريك به فروش مي‌رسد. قيمت جهاني اين دوربين در بازار جهاني نيز 267 يورو است.


حسيني، مسوول فروش يكي از نمايندگي‌هاي فروش اين شركت با بيان اين مطلب كه پاناسونيك بيشتر روي محصولات كامپكت مانور مي‌دهد، گفت: در حال حاضر دوربين‌هاي خانگي كه ظاهري شبيه دوربين‌هاي حرفه‌اي لنز خور دارند، فروش خوبي در بازار دارند. وي همچنين مدل FZ35 را از دوربين‌هاي نيمه حرفه‌اي پرفروش خانگي اين برند در بازار داخلي معرفي كرد كه با قيمت 467 هزار تومان به فروش مي‌رسد.


قيمت اين دوربين در بازار جهاني نيز 443 دلار است.

و اما مدل FG1 از دوربين‌هاي ضدضربه و ضد آب اين برند است كه با قيمت 385 هزار تومان به فروش مي‌رسد. اين دوربين در بازار جهاني قيمتي حدود 310 تا 330 دلار دارد.


برندهاي گمنام

سوني، سامسونگ، المپيوس و سيگما از برندهاي ديگري هستند كه در بازار داخلي با گارانتي شركت‌هايي نظير سام‌سرويس، شركت بازرگاني ايران، نورنگار و... به فروش مي‌رسند، ولي نمايندگي فروش برخي از اين برندها تمايلي براي معرفي مدل‌هاي پرفروش خود ندارند.
مدير فروش يكي از اين شركت‌هاي عرضه‌كننده دوربين عكاسي علت اين امر را لو رفتن مدل‌هاي پرفروش اين برند نزد رقبا دانست و گفت: در صورتي كه ساير رقبا نسبت به مدل‌هاي پرفروش ما آگاهي يابند، روي اين مدل‌ها با قابليت‌هاي بيشتر با برند ديگر مانور مي‌دهند و به اين ترتيب بازار را از دست ما مي‌گيرند.


به هر حال برخي از نمایندگی‌هاي فروش در تهیه این گزارش حاضر به همکاری در تهیه این گزارش نشدند.


منبع : آی تی ایران


مقالات » فناوری اطلاعات » اختلاف قيمت دوربین‌های عکاسی در بازارهای جهانی و داخلی


پر بیننده‌ترین مقالات مرتبط با فناوری اطلاعات
دستگاه‌های خود پرداز چگونه کار می‌کنند؟ [ ۱۳۸۶/۸/۴ ]
شما نیاز به مقداری پول دارید بنابراین به سمت یک دستگاه خود پرداز یا ATM می روید ، کارت را وارد ذستگاه کارت خوان می کنید ... متن کامل

ADSL چیست ؟ [ ۱۳۸۶/۶/۲۶ ]
یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین تکنولوژی های موجود در دنیا برای اتصال به اینترنت پرسرعت می باشد. بیش از نیمی از کاربران اینترنت در کشورهای پیشرفته از این طریق به شبکه جهانی اینترنت متصل ... متن کامل

دخالت بیشتر انسان در جستجوی اینترنتی [ ۱۳۸۶/۶/۲۶ ]
تنها چند روز پس از معرفی موتور جستجویی که اصولا با نیروی کار انسانی اداره میشود، کمپانی گوگل اعلام کرد "ما هم همینکار را میکنیم"... متن کاملتلفن فروش : ۶۶۷۱۳۷۵۱
۶۶۷۱۴۶۸۱

ساعت پاسخ گویی تلفنی : ۹ الی ۱۷

صفحه اصلی | ثبت دامنه | ميزباني وب | طراحی وب | تجارت الكترونيك | تماس با ما | درباره ما

Copyright © 2005-2019 IRIran, All rights reserved world wide.

پایگاه جامع خبری آی آر ایران